Warto zwrócić uwagę na to, że pomimo write-upępującej cyfryzacji, większość najważniejszych funkcji Toyoty C-HR obsłużymy za pomocą fizycznych pokręteł i przycisków za co duże brawa, bo jest to dużo wygodniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie.
Bardzo często pada tutaj pytanie, ile tej prowizji dawać? Odpowiedź brzmi: nie mam bladego pojęcia. Za każdym razem kiedy ją określam, siadam przed Excelem i przez kilka dni to analizuję.
Systemy wynagradzania i premiowania – szkolenie dla menedżerów i HR – to bardzo dobre wsparcie podczas projektowania systemu i przed jego wdrożeniem. Pozwala na wariantowe symulacje skutków potencjalnych rozwiązań.
W spółce B pracownicy na tych samych stanowiskach zarabiają tyle samo, niezależnie od czasu zatrudnienia oraz sytuacji na rynku. Podwyżki przyznawane są raz w roku, wszystkim pracownikom z danej grupy/działu.
Dzięki temu każda organizacja może stworzyć unikalny program premiowy, który skupi się na kluczowych aspektach jej działalności.
Jak często przyznawać premię? W firmach często spotykamy system premiowy miesięczny, jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie i wcale nie musimy się zamykać na jeden rodzaj systemu. Szerzej omawiam to poniżej, w punkcie „Określanie okresów premiowania”, ponieważ zanim zdecydujemy, w jakich okresach będziemy wypłacać premię poszczególnym pracownikom, najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jakie są cele systemu premiowania, a także jakie cele firmy ma wspierać.
Określenie jasnej podstawy premii Warto jasno określić jaka jest podstawa premii. Jaka jest premia minimalna, a jaka maksymalna. Warunki systemu premiowania powinny być jasne. Jeśli chodzi o podstawę to można spotkać kilka modeli:
Niezwykle istotne na tym etapie jest poinformowanie sponsora projektu, że o ile program premiowy aktualnie wykorzystywany w firmie nie odbiega w swoim wymiarze finansowym od średniej dla branży/miasta/województwa, nie powinien być planowany jako narzędzie do łatwych oszczędności kosztem pracowników.
Pomiar jawny – kliknij tutaj informujemy pracowników o celu pomiarów, korzyściach z wprowadzenia kalkulatora i celowości ich prowadzenia. Dane zbieramy i analizujemy jak w pomiarze ukrytym.
Systemy premiowania nie będą działały bez stałego monitoringu put upępów, a także sprawnego systemu raportowania.
Wykorzystałem zresztą dwa z nich jako merytoryczny „wkładvert” do fragmentów opisujących sposób ewidencji i rozliczania zadań. Po prostu gdybym miał to opisywać drugi raz, zrobiłbym to dokładnie tak samo.
Wysokość oraz częstotliwość przyznawania tego rodzaju dodatku do podstawowego wynagrodzenia jest wyłącznie zależna od dobrowolnej decyzji pracodawcy. Stosowanie systemu premiowego w firmie opartego na uznaniowości nie działa, pokazują to liczne badania (European Bonus & Profits Compensation Study (Aon Hewitt)).
Celem osoby projektującej method jest automatyczny kalkulator premiowy, dlatego wszystkie podpowiedzi w tym cyklu artykułów będą zmierzać do opisania drogi do tego celu. Można do tego celu (utworzenia kalkulatora) wykorzystać program WMS, process BI, arkusz kalkulacyjny lub dedykowane oprogramowanie. Niezależnie od wybranego i/lub docelowego narzędzia obliczeń i prezentacji danych, musimy zadbać o odpowiednią jakość danych wejściowych, ponieważ od nich zależy działanie kalkulatora.
Na przykładvertisement method premiowy w dziale sprzedaży będzie zbudowany nieco inaczej niż procedure premiowania pracowników produkcyjnych.